30 11 2013

HAKAN DOĞANAY KİMDİR ?

HAKAN DOĞANAY KİMDİR ? |  görsel 1
HAKAN DOĞANAY KİMDİR ? |  görsel 2

Hakan Doğanay 3 Şubat 1971 yılında İstanbul’da doğdu.Öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Doğanay üniversite eğitimi süresince sigorta ve reklam sektöründe çeşitli görevlerde çalıştı.Aynı zamanda 1990-1994 yılları arasında İstanbul’da çok sayıda özel radyoda show programları hazırlayarak sundu. 1994-1997 yılları arasında İstanbul,Bodrum ve Marmaris’te çeşitli gece klüplerinde sahne alan Doğanay aynı zamanda bu klüplerde işletme müdürlüğü,eğlence müdürlüğü gibi görevler üstlendi.

1996 yılında İzmir’e yerleşti.2002 yılına kadar Radyofon,Radyo Ege,Radyoaktif ve Yeni Radyo’da radyo showları hazırlayıp sunan Hakan Doğanay hazırladığı “Akşam Akşam” ve “Hakan Doğanay Midnight Show” programları ile İzmir’de fenomen oldu.Hakan Doğanay Fan Kulübü ile adını taşıyan özel partiler ve imza günleri düzenlenmeye ve bu organizasyonlarda sahneye çıkmaya başladı. Radyofon ve Yeni Radyo’da genel yayın yönetmenliği yaptı.Yeni Radyo döneminde haftalık olarak Yeni Asır gazetesinde müzik konulu bir sayfa hazırlamaya başladı ve köşe yazıları yazdı.

1997 yılında ilk kez Ege TV’de kamera karşısına geçen Doğanay “Televizyon Delisi” isimli talk show programı ile Ege Bölgesi’nde büyük ses getirdi.Ege TV,İzmir TV ve Yeni TV gibi İzmir’in lokal ve bölgesel televizyonlarında çok sayıda farklı televizyon programına yapımcı ve sunucu olarak imza attı.

1997 yılında kendi yazıp yönettiği ve oynadığı tek kişilik gösterisi “Seyredilesi Manzaralar”ı  ilk kez İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde sahneleyen Doğanay bu gösteriyi çeşitli şehirlerde ve mekanlarda yaklaşık olarak 3 yılda toplam 130 kez sahneledi.

1997-2002 yılları arasında kurmuş olduğu Fan Kulübü ile birlikte çok sayıda sosyal sorumluluk projesine destek verdi ve bu projelerde aktif olarak yer aldı.Ege Orman Vakfı ile birlikte Hakan Doğanay Korusu’nu ve Televizyon Delisi Koru’sunu kurdu.Uyuşturucuya Hayır sloganı ile uzun yıllar uyuşturucu karşıtı programlar hazırladı ve eylemler yaptı. 

2000 yılında Yeni Radyo’da 64 saat 22 dakika canlı yayında kalarak Dünya Rekorı kırdı . 2001 yılında Guinnes World Records’tan resmen dünya rekoru sertifikasını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.Aynı denemeyi 2 yıl sonra televizyonda yapan Doğanay 50 saat 35 dakika canlı yayında kalarak mevcut rekoru kırmasına rağmen Guinness tarafınca evrak eksiklikleri vb. sebeplerden ötürü rekoru onaylanmadı.

2004 yılında Kanal D’de her sabah ekrana gelen Knorr Lezzet Yıldızları’nı sunmaya başlayan Doğanay yüzlerce yemek tarifini ekrana taşıdı.,Aynı yıl TRT’de her Pazar canlı yayınlanan “Ege’den Selam Var” programını da sunmaya başlayan Hakan Doğanay Ege bölgesinin hemen hemen her köşesini gezip canlı yayınlarla izleyici ile buluşturdu.

2005 yılında bir konser dönüşü dans ekibi ve kız arkadaşı ile birlikte şoförünün kullandığı aracıyla çok büyük bir trafik kazası geçiren Doğanay uzun süre bu kazanın izlerini silemedi ve  kaza sonrası 2006 yılında kız arkadaşını kaybetti.

2006 -2009 yılları arasında Star TV’de yapımcılığını ,yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği “Hakanla Geziyorum” programı ile Türkiye’yi karış karış gezerek ekrana taşıdı ve ismini bu programla ülke çapında büyük kitlelere duyurdu. 2006 yılından itibaren çeşitli kısa filmlere,belgesellere,tanıtım filmlerine,video kliplere imza atarak çok kez yönetmenlik koltuğuna oturdu.

2007 yılında kanser teşhisi konulan Doğanay çeşitli aralıklarla önce radyoterapi ardından kemoterapi tedavisi görerek televizyon ve sahne çalışmalarına zaman zaman ara verdi.

2010 yılının Aralık ayında “Bakkal” projesini hayata geçiren Hakan Doğanay “Koyver Gitsin” adlı ilk maxi single albümünü çıkardı.Albümün tüm şarkılarını kliplendiren Hakan Doğanay kliplerinin yönetmenliğini de kendisi üstlendi.

2011 yılında eşi Oxana Tarasova ile evlenen Hakan Doğanay 2013 yılının Ocak ayında bir kız babası oldu.Kızına “Hayatım Benim” anlamı taşıyan Eva Maya ismini verdi.

2012 yılında iş ve sanat hayatından yakın dostları ile bir araya gelerek İzmir Tanıtım Derneği’ni kurdu ve derneğin başkanlığını üstlendi.Aynı yıl  dünyanın 176 ülkesinde kadına şiddete karşı küresel bir eylem olarak gerçekleştirilen One Billion Rising eyleminin Türkiye’ye duyurulması ve gerçekleştirilmesi  için dernek başkan yardımcısı Seyhan Kuralı ile birlikte “Sen de 1 Ol” komitesini kurarak komitenin eşbaşkanlığını üstlendi.Eylemin başta İzmir olmak üzere Türkiye’de birçok şehirde öncülüğünü  yaptı.

İş yaşamı boyunca Dünya’nın ve Türkiye’nin sayılı markalarıyla çalışma fırsatı bulan Hakan Doğanay çok sayıda marka lansmanlarının,özel günlerin ,gecelerin ya da kutlamaların konseptlerine karar vererek projelerine,organizasyonlarına imza attı.Bu organizasyonların bir çoğunda sahneye çıktı.

1994 yılında ilk kez profesyonel olarak sahneye çıkmaya başlayan Hakan Doğanay festival ağırlıklı olmak üzere yüzlerce organizasyonda mc,sunucu,showman ve şarkıcı olarak sahne aldı. Sayısızca ödül ve teşekkür plaketinin sahibi oldu.

 

793
0
0
Yorum Yaz